Strefa autyzmu i Zespołu Aspergera terapie, szkolenia


Osoby z autyzmem i Zespołem Aspergera są obok, są widoczni, chcą byc zauważeni. Często spostrzegani przez swoją inność chcą byc zrozumiani. Chcą zrozumieć siebie.  Świat społeczny i emocjonalny jest dla nich dużo  trudniejszy, nie logiczny, często budzi lęk, z którym trudno sobie poradzić.  Inna percepcja świata , przetwarzanie go i sposób uczenia się, oraz odmienne spostrzeganie zmysłowe powoduje często konsternację i problemy w odnalezieniu się w relatywnym świecie z regułami pełnymi wyjątków.  Inne rzeczy są wazne, inne przyciągają uwagę, a emocje często nie uświadamiane przeżywane są skrajnie. Trudno znaleźć na nie sposób, jeszcze trudniej jest zrozumieć, przewidzieć co powoduje je u innych . Kłopotem jest  wiedzieć jak prawidłowo się zachować, kiedy czyjaś granica jest przekroczona, odczytac wskazówki o których ludzie mówią że są. Trudno jest podejmowac decyzje i złożyć te wszystkie informacje w całość. Każda osoba z autyzmem czy ZA ma osobowość, preferencje, słabości i mocne strony. W tym sensie przeżywają konflikty i nieporadności tak jak my, tylko często na innych poziomach świadomości  i o innej intensywności. Jak każdy człowiek potrzebują nauczyć się radzić sobie, mieć własne strategie, poznać siebie i zrozumieć innych oraz  reguły które organizują świat.

                                            

  Rozumiemy zachowania autystyczne, specjalizujemy się w pracy z wysokofunkcjonującym autyzem oraz Zespołem Aspergera, wiemy jak  wspierać i  rozwijać w drodze do samodzielności.  Łącząc wiele metod neuropsychologicznych ,  terapeutycznych,  psychoterapię oraz najnowszą wiedzę, korzystając z rozbudowanego doświadczenia prowadzimy systematyczne, wieloletnie terapie pomagające funkcjonować dzieciom, młodzieży i rodzinom na różnych etapach rozwojowych. Staramy się nauczyć rodzinę na czym polega indywidualność osoby z autyzmem/ZA. Aktywne zaangażowanie rodziców oprócz pracy dziecka z terapeutami, wzmacnia efektywność terapii.

 

" Poznałam autyzm różnych kultur; polskiej, angielskiej, hinduskiej, południowowafrykańskiej, azjatyckiej;   w spotkaniach z ponad  500 -dziećmi, młodzieżą i osobami dorosłymi z autyzmem i Zespołem Aspergera w aktywnej pracy terapeutycznej lub edukacyjnej. Każdy nauczył mnie czegoś innego o potrzebach i trudnościach funkcjonowania które jest wymagające ale i inspirujące. Każdy potrzebuje różnych, spójnych metod wspomagania rozwoju, stąd potrzeba żeby ich znać wiele, łączyć podejścia, wybierać adekwatnie, zespajać umiejętnie do potrzeb."

( Katarzyna Seremak, psycholog, psychoterapeuta, neuroterapeuta m.in autyzmu i ZA)